Bio-Data
Shri Rajeev Shukla
[ Indian National Congress-Maharashtra ]

Photo
Father's Name : Late Shri Ram Kumar Shukla
Mother's Name : Shrimati Shanti Devi Shukla
Date of Birth : 1959-09-13
Place of Birth : Kanpur (Uttar Pradesh)
Marital Status : Married
Spouse's Name : Shrimati Anuradha Prasad Shukla
Children : Not Available
Educational Qualifications : M.A., LL.B. Educated at P.P.N. College, Kanpur University, Christ Church College, Kanpur University and V.S.S.D. College of Law, Kanpur University
Profession : Journalism
Permanent Address : 119/501, Darshan Purwa, Kanpur, Uttar Pradesh 208012 Telephone : {0512} 2216594, 2234080
Present Address : C - I / 2, Lodhi Garden, Amrita Sher Gil Marg, New Delhi Telephone : 24645629, 24645625, Mobile 9868181703
Email Address : rajivs@sansad.nic.in, shuklarajiv@usa.net
Freedom Fighter : No
Positions Held :  
April 2000 Elected to Rajya Sabha April 2000-2001 Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs April 2000 - Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance Jan. 2001- Feb. 2004 Member, Committee on Information Technology March 2001 - June 2004 Member, Press Council of India Jan. 2002-Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation Aug. 2004 onwards Member, Committee on Petroleum and Natural Gas Member, House Committee Oct. 2004 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Commerce and Industry Sept. 2006 onwards Member, Business Advisory Committee
Books Published :  
Not Available
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests : 
Host of popular T.V. Show "Rubaru"; interviewed all the prominent personalities of India and Pakistan; anchor of a popular show "Nishan" on Doordarshan; well known columnist; known columns - Power Play and Front Foot which appear in 14 newspapers in the country including the Indian Express, Dainik Jagran, Sunday Magazine and Rediff on Net
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation : 
Chairman, Communication and Coordination Committee of the Board of Control for Cricket in India; Member, (i) Working Committee, Board of Control for Cricket in India and (ii) Executive Committee, U.P. Cricket Association; Convener, U.P. Cricket Development Committee
Countries Visited :  
Accompanied the Prime Minister and the President of India on their foreign visits several times; visited around 80 countries of the world including U.S.A., U.K., Japan, Germany, France, Russia, China, Holland, South Africa, Brazil, Belgium, Switzerland, Pakistan, Thailand, etc.
Other Information :  
Not Available