Bio-Data
Shri Ghulam Nabi Azad
[ Indian National Congress-Jammu and Kashmir ]

Photo
Father's Name : Shri Rahamatullah
Mother's Name : Shrimati Basa Begum
Date of Birth : 1949-03-07
Place of Birth : Village Soti, Bhadarwah, Distt. Doda (Jammu and Kashmir)
Marital Status : Married
Spouse's Name : Shrimati Shameem Dev Azad
Children : one daughtersOne Sons
Educational Qualifications : M.Sc. (Zoology) Educated at Government Degree College Bhadarwah, G.G.M. Science College, Jammu, S.P. College, Srinagar and Kashmir University, Srinagar
Profession : Political and Social Worker
Permanent Address : House No. 58, New Rehari, Jammu
Present Address : 5, South Avenue Lane, New Delhi 110011 Telephone : 23792052, 23792944
Email Address : azadg@sansad.nic.in
Freedom Fighter : No
Positions Held :  
1980-82 Member, Committee on Public Undertakings 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha (from Washim, Maharashtra) 1982 Chairman, Youth Services Committee, IX Asian Games Member, Special Organising Committee, IX Asian Games 1982-83 Union Deputy Minister in the Ministry of Law, Justice and Company Affairs 1983-84 Union Deputy Minister in the Ministry of Information and Broadcasting 1985-89 Member, Eighth Lok Sabha (from Washim, Maharashtra) 31 Dec.1984-11 May 1986 Union Minister of State in the Ministry of Parliamentary Affairs May 1986 - Oct. 1986 Union Minister of State in the Ministry of Home Affairs Oct. 1986 - Sept. 1987 Union Minister of State in the Ministry of Food and Civil Supplies April 1990 Elected to Rajya Sabha June 1991 - Jan. 1993 Union Minister of Parliamentary Affairs Jan. 1993 - May 1996 Union Minister of Civil Aviation and Tourism Dec. 1995 - May 1996 Union Minister of Parliamentary Affairs, Civil Aviation and Tourism Nov. 1996 Re-elected to Rajya Sabha 1998 Member, Standing Committee on Energy July 1998- May 2004 Member, Rajghat Samadhi Committee Dec. 1999 - Feb. 2004 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture May 2000 - Feb. 2004 Member, Joint Parliamentary Committee on the Functioning of Wakf Boards Nov. 2002 Re-elected to Rajya Sabha May 2004-Oct. 2005 Union Minister of Parliamentary Affairs and Minister of Urban Development Chairman, Rajghat Samadhi Committee Nov. 2005-July 2008 Chief Minister, Jammu and Kashmir April 2006-Feb. 2009 Member, Jammu and Kashmir Legislative Assembly Feb. 2009 Elected to Rajya Sabha 22 May 2009 onwards Minister of Health and Family Welfare
Books Published :  
Not Available
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests : 
Organising camps, symposia and seminars on the teachings of Mahatma Gandhi
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation : 
Gardening, meeting people and cultural activities, secularism and national integration
Countries Visited :  
Sri Lanka, Afghanistan, China, Hong Kong, Iraq, Japan, Kuwait, Malaysia, Nepal, Saudi Arabia, Singapore, Thailand, Austria, Bulgaria, Cyprus, Czechoslovakia, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Sweden, Switzerland, U.K., Russia, Yugoslavia, Egypt, Bahamas, Canada, Cuba, Mexico, U.S.A., Australia, Luxembourg, Finland, the Netherlands, Spain, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Mauritius, South Africa, Tanzania, Kenya, Romania, Indonesia, Vietnam, Poland, Argentina, Brazil, North Korea, South Korea, Iran, Turkmenistan, U.A.E., Jordan, Bahrain, Oman, Qatar and Turkey
Other Information :  
Not Available