Bio-Data
Smt. Viplove Thakur
[ Indian National Congress-Himachal Pradesh ]

Photo
Father's Name : Shri Paras Ram
Mother's Name : Shrimati Sarla Sharma
Date of Birth : 1943-10-04
Place of Birth : Dharamshala, Distt. Kangra (Himachal Pradesh)
Marital Status : Married
Spouse's Name : Thakur Harnam Singh
Children : Two daughters
Educational Qualifications : B.A., M.A. (Political Science) Educated at Panjab University, Chandigarh
Profession : Social Worker
Permanent Address : Village Birta, P.O. Ghurkari, Distt. Kangra, Himachal Pradesh Telephone : {01892} 265500
Present Address : 10, Ferozeshah Road, New Delhi 110021 Telephone : 23355444, 29212747, Mobile: 9868181003
Email Address : viplove.thakur@sansad.nic.in
Freedom Fighter : No
Positions Held :  
1985-90, 1993-98 and Member, Himachal Pradesh Legislative 1998-2003 Assembly 1995-98 Minister of State (Independent charge), Indian System of Medicines, Government of Himachal Pradesh Aug. 2003-March 2006 Chairperson, State Commission for Women, Himachal Pradesh April 2006 Elected to Rajya Sabha June 2006 - Nov. 2006 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests Aug. 2006 onwards President, Himachal Pradesh Congress Committee Member, Committee on Defence Nov. 2006 onwards Member, Committee on Health and Family Welfare Aug. 2007- 6 Aug. 2008 Member, Post-Graduate Institute of Medical Education and Research, Chandigarh May 2008 onwards Member, Committee on Government Assurances Member, Consultative Committee for the Ministry of Women and Child Development Oct. 2008 onwards Member, Post-Graduate Institute of medical Education and Research, Chandigarh
Books Published :  
Not Available
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests : 
Women welfare activities, interested in trekking and mountaineering, skiing, debating, reading and writing
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation : 
Reading fiction and watching movies and theatre
Countries Visited :  
Germany, France and U.K.; visited (i) Russia, Bulgaria, Poland and Hungary to attend the World Peace Council meetings in 1980 and (ii) Australia, to attend a Conference on Population in 2004
Other Information :  
Not Available