Bio-Data
Smt. Mohsina Kidwai, MP
[ Indian National Congress -Chhattisgarh ]

Photo
Father's Name : Late Shri Qutub-Uddin Ahmad Mulla
Mother's Name : Late Shrimati Zehra Khatoon
Date of Birth : 1 January 1932
Place of Birth : Distt. Banda (Uttar Pradesh)
Marital Status : Married
Spouse's Name : Shri Khalil R. Kidwai
Children : Three daughters
Educational Qualifications : Intermediate Educated at Women's College, Aligarh Muslim University, Aligarh
Profession : Political Worker/Politician,Social Worker/Social Service,Political and Social Worker
Permanent Address : Civil Lines, Distt. Barabanki, Uttar Pradesh
Present Address : 80, Lodhi Estate, New Delhi 110001 Tel. - 24694785, 24694786, 24694787, Mobile: 9868181165
Email Address : m.kidwai@sansad.nic.in
Freedom Fighter : No
Positions Held :  
1960-74 Member, Uttar Pradesh Legislative Council 1973-74 Minister of State, Food and Civil Supplies, Government of Uttar Pradesh 1974-77 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly 1974-75 Cabinet Minister for Harijan and Social Welfare, Government of Uttar Pradesh 1975-77 Cabinet Minister for Small Scale Industries, Government of Uttar Pradesh 1978-79 Member, Sixth Lok Sabha 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha 11 Sept. 1982 - 29 Jan. 1983 Union Minister of State for Labour and Rehabilitation 29 Jan. 1983 - 2Aug. 1984- Union Minister of State for Health and Family Welfare 1984-89 Member, Eighth Lok Sabha 2 Aug. 1984 - 31 Oct. 1984 Minister of State (Independent charge) of the Ministry of Rural Development 31 Dec. 1984 - 24 June 1986 Union Cabinet Minister of Health and Family Welfare 24 June - 22 Oct. 1986 Union Cabinet Minister of Transport 22 Oct. 1986 - 2 Dec. 1989 Union Cabinet Minister of Urban Development 14 Feb. 1988 - 25 June 1989 Minister of Tourism (additional charge) June 2004 Elected to Rajya Sabha July 2004 onwards Member, Court of the Aligarh Muslim University Aug. 2004 onwards Member, Committee on Agriculture Nov. 2004 onwards Member, Anjuman (Court) of Jamia Millia Islamia University Oct. 2004 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Social Justice and Empowerment May 2006 onwards Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health July 2006 onwards Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution Oct. 2008 onwards Member, General Body of the Central Social Welfare Board
Books Published :  
Not Available
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests : 
Upliftment of women and children, including Harijans and amelioration of the down-trodden sections of the society; political and social service to help destitute, down-trodden women and children and create opportunities for them to become responsible citizens
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation : 
Badminton
Countries Visited :  
U.S.A., U.K., U.S.S.R., U.A.E., Tanzania, Mauritius, Nairobi (Kenya), Germany, Hungary, Peru, Geneva (Switzerland), Algeria, Islamabad (Pakistan), Beijng (China), Kuala Lumpur (Malaysia), Vietnam and
Other Information :  
Member of the Official delegations to (i) Women's Conference in Geman Democratic Republic, (ii) World Peace Conference, U.S.S.R and Hungary, (iii) United Nations Centre for Human Settlements (UNCHS) Conference, Peru (iv) World Health Assembly Meet, Geneva, Switzerland, (v) 10th Session of UNCHS, (vi) Plenary Session of SAARC Summit, and (vii) Women's Conference, Kuala Lumpur, Malaysia; Leader of the Indian delegation to (i) Algeria to attend 25th Anniversay of Algerian Independence, (ii) Moscow, U.S.S.R to inaugurate the Vistara Exhibition of Architecture of India and (iii) Brunei in 1983 to attend the Coronation Ceremony of the King of Brunei; Led Indian Goodwill delegation to Thailand and Vietnam; Addressed the U.N. Assembly in 2005