Bio-Data
Shri Oscar Fernandes, MP
[ Indian National Congress -Karnataka ]

Photo
Father's Name : Late Shri Roque Fernandes
Mother's Name : Late Shrimati Leonissa M. Fernandes
Date of Birth : 27 March 1941
Place of Birth : Udupi, Distt. South Kanara (Karnataka)
Marital Status : Married
Spouse's Name : Shrimati Blossom Oscar Fernandes
Children : One son and one daughter
Educational Qualifications : Intermediate, B.A.II Educated at Cecilia's Convent, Board High School and M.G.M.College, Udupi
Profession : Agriculturist/Farmer,Political Worker/Politician,Social Worker/Social Service,Agriculturist, Political and Social Worker.
Permanent Address : Doris Rest Haven, Brahmagiri, Ambalpady, Udupi, Karnataka 576103 Tel. - (Tel. {08252} 2521370, {080} 25301313)
Present Address : 8, Pt. Pant Marg, New Delhi. 110001 Tel. - (Tel. 23359177, 23359178, Mobile: 9868181313, 9868181851)
Email Address : oscar@sansad.nic.in
Freedom Fighter : No
Positions Held :  
1972-76 Member, Municipal Council, Udupi 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha 1983 Joint Secretary, All India Congress Committee Member, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House Dec. 1984-June 1985 Parliamentary Secretary to the Prime Minister of India 1985 and 1996 onwards General Secretary, All India Congress Committee 1985-89 Member, Eighth Lok Sabha 1986 President, Karnataka Pradesh Congress Committee 1989-91 Member, Ninth Lok Sabha 1990 Member, Consultative Committee for the Ministry of Energy 1991-96 Member, Tenth Lok Sabha 1996-97 Member, Eleventh Lok Sabha April 1998 Elected to Rajya Sabha 1998-99 Member, Committee on Human Resource Development Member, Consultative Committee for the Ministry of Human Resource Development Dec. 1999-Feb. 2004 Member, Committee on Agriculture Jan. 2000-Feb. 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas 2000-2004 Convenor, Parliamentary Forum on HIV-AIDS May 2004 - Jan. 2006 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Statistics and Programme Implementation 18 Nov. 2005 - 29 Jan.2006 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Youth Affairs and Sports Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Overseas Indian Affairs July 2004 Re-elected to Rajya Sabha 29 Jan. 2006 - 24 Oct. 2006 Minister of State (Independent Charge) Without Portfolio 24 Oct. 2006 - 2 March 2009 Minister of State (Independent Charge) of the Ministry of Labour and Employment July 2009 onwards Member, National Board for Micro, small and Medium Enterprises Aug. 2009 onwards Chairman, Committee on Human Resources Development
Books Published :  
Not Available
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests : 
Rural housing and relief work; received the Syndicate Agricultural Foundation Award for the highest yield in paddy and the Karnataka Government State Level Award for agriculture; organizing youth
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation : 
Founder, Jolly Club, Udupi; active participation in sports and games
Countries Visited :  
U.S.S.R., Yugoslavia, as a member of Indian Delegation to U.N.C.T.A.D., Belgrade, 1983; Spain, Australia and the Middle-East
Other Information :  
Member, Council of Indian Institute of Science, Bangalore, 1980-82 and 2000-2004