Bio-Data
Dr. Manmohan Singh
[ Indian National Congress-Assam ]

Photo
Father's Name : Shri Gurmukh Singh
Mother's Name : Shrimati Amrit Kaur
Date of Birth : 1932-09-26
Place of Birth : Village Gah (West Punjab)
Marital Status : Married
Spouse's Name : Shrimati Gursharan Kaur
Children : Three daughters
Educational Qualifications : M.A. (Economics), Panjab University, Chandigarh, First Class with first position in the University, Economics Tripos (First Class Honours), University of Cambridge, U.K., D.Phil, Nuffield College, Uni
Profession : Civil Service, Economist, Political and Social Worker, Teacher and Educationist
Permanent Address : House No. 3989, Nandan Nagar, Ward No. 51, Sarumataria, Dispur, Guwahati, Distt. Kamrup, (Assam) 781006
Present Address : 7, Race Course Road, New Delhi Telephone : 23018939, 23011156, 23018907, 23019334, 23015470
Email Address : manmohan@sansad.nic.in
Freedom Fighter : No
Positions Held :  
1971-72 Economic Advisor, Ministry of Foreign Trade, India 1972-76 Chief Economic Advisor, Ministry of Finance, India 1976-80 Director, Reserve Bank of India Director, Industrial Development Bank of India Alternate Governor for India, Board of Governors, Asian Development Bank, Manila Alternate Governor for India, Board of Governors, I.B.R.D. Nov. 1976 - April 1980 Secretary, Ministry of Finance (Department of Economic Affairs), Government of India Member, Finance, Atomic Energy Commission, Government of India Member, Finance, Space Commission, Government of India April 1980-15 Sept. 1982 Member-Secretary, Planning Commission 1980-83 Chairman, India Committee of the Indo-Japan Joint Study Committee 16 Sept. 1982-14 Jan. 1985 Governor, Reserve Bank of India 1982-85 Alternate Governor for India, Board of Governors, I.M.F. 1983-84 Member, Economic Advisory Council to the Prime Minister 1985 President, Indian Economic Association 15 Jan. 1985-31 July 1987 Deputy Chairman, Planning Commission 1 Aug. 1987-10 Nov. 1990 Secretary-General and Commissioner, South Commission, Geneva 10 Dec. 1990-14 March 1991 Advisor to the Prime Minister of India on Economic Affairs 15 March 1991-20 June 1991 Chairman, U.G.C. 21 June 1991-15 May 1996 Union Finance Minister Oct. 1991 Elected to Rajya Sabha 1991-95 Governor for India on the Board of Governors of the I.M.F. and the International Bank for Reconstruction and Development June 1995 Re-elected to Rajya Sabha 1996 - May 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Finance 1 Aug. 1996 - 4 Dec. 1997 Chairman, Parliamentary Standing Committee on Commerce 21 March 1998 - 21 May 2004 Leader of the Opposition, Rajya Sabha 5 June 1998 - Feb. 2004 Member, Committee on Finance 13 Aug. 1998 - 21 May 2004 Member, Committee on Rules 13 Aug. 1998 - 2001 Member, Committee of Privileges 2000 - May 2004 Member, Executive Committee, Indian Parliamentary Group June 2001 Re-elected to Rajya Sabha Aug. 2001- May 2004 Member, General Purposes Committee and Aug. 2004 onwards 22 May 2004 onwards Prime Minister of India Leader of the House, Rajya Sabha June 2007 Re-elected to Rajya Sabha.
Books Published :  
Author of a book entitled "Indias Export Trends and Prospects for Self-Sustained Growth" Clarendon Press, Oxford University, 1964; also published a large number of articles in various economic journals
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests : 
Recipient of honorary degrees of D. Litt. from Panjab University, Chandigarh, Guru Nanak University, Amritsar, Delhi University, Delhi, Sri Venkateshwara University, Tirupathi, Punjabi University, Patiala, University of Mysore, Mysore, University of Bologna, Italy, Kurukshetra University, Kurukshetra, Osmania University, Hyderabad, Nagarjuna University, Nagarjunanagar and Dr. Bhimrao Ambedkar University, Agra; recipient of honorary degree of (i) Doctor of Laws from University of Alberta, Edmonton, Canada, (ii) Doctor of Social Sciences from University of Roorkee, Roorkee, (iii) D.Sc. from Chaudhary Charan Singh Haryana Agricultural University, Hissar, (iv) Thapar Institute of Engineering and Technology, Patiala, (v) H.H. Kanchi Sri Parmacharya Award for Excellence, 1999 and (vi) Annasaheb Chirmule Award, 2000; Conferred, (i) University Medal for standing first in B.A.(Hons.), Economics, Panjab University, Chandigarh, 1952, (ii) Uttar Chand Kapur Medal, Panjab University, Chandigarh, for standing first in M.A.(Economics), 1954, (iii) Wrights Prize for distinguished performance at St. Johns College, Cambridge, 1955 and 1957, (iv) Adam Smith Prize, University of Cambridge, U.K., 1956, (v) Padma Vibhushan, 1987, (vi) Euromoney Award, Finance Minister of the Year, 1993 (vii) Asiamoney Award, Finance Minister of the Year for Asia, 1993 and 1994, (viii) Jawaharlal Nehru Birth Centenary Award of the Indian Science Congress Association, 1994-95, (ix) Justice K.S. Hegde Foundation Award, 1996, (x) Nikkei Asia Prize for Regional Growth by the Nihon Keizai Shimbun, Inc. (N.I.K.K.E.I.), publisher of Japans leading business daily,1997, (xi) Lokmanya Tilak Award by the Tilak Smarak Trust, Pune, 1997, (xii) Honorary Fellowship of AIIMS, 2005, (xiii) Honorary Degree by Oxford University, U.K., 2005, (xiv) "Professor Honoris Causa" by Moscow State University, 2005 and (xv) Honorary Doctorate by University of Cambridge, U.K., 2006
Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation : 
Life Member, (i) India Habitat Centre, (ii) Bhai Vir Singh Sahitya Sadan, (iii) India International Centre, (iv) Indian Economic Association and (v) Gymkhana Club, New Delhi; reading and writing
Countries Visited :  
Travelled extensively in Europe including Eastern Europe, North America, Latin America, Africa and Asia
Other Information :  
Not Available